Siteniz hedeflenen anahtar kelimede ilk sayfada olsun.

Arama sonuçlarında kullanıcı deneyimi hızla ilk sayfada toplanıyor. İkinci ve üçüncü sayfalar kimsenin uğramadığı içerik mezarlığına dönüşüyor. Ve organik arama sonuçlarında da markalaşmış büyük siteler arasında küçük ve orta halli sitelerin yer bulması her geçen gün zorlaşıyor. Fırsat kaçmadan bugünden başlayalım.

Sitenizin güven, otorite, görünürlüğü ile birlikte potansiyel müşterilerinizi de artırmak için hedeflenen anahtar kelimede ilk sayfada yerinizi alacaksınız.

En iyi anahtar kelime ve rekabet analizine sahip olun

Sitenize değerli trafik getirecek, yeni anahtar kelimeler keşfedeceğiz böylece çok daha kısa sürede organik hitiniz artmaya başlayacak.

Rekabet analizi ve rekabet sınırlarınızı birlikte belirleyeceğiz, güncel seo yöntemleriyle rekabetinizde fark yaratacaksınız.

On Page SEO

Site içi optimizasyonun kıymetini iyi biliriz çünkü doğru yapıldığında ne kadar etkili olduğunu biliyoruz.

İçerik Denetimleri

Sitenizdeki değerli sayfaları güçlendirirken, ziyaretçi çekmeyen uyuyan sayfalarınızı da uykudan uyandırıyoruz.

Off Page SEO

Her site için özgün seo planı olmalı çünkü rakiplerinizin her biri farklı çalışmalar yapıyor.

Güçlü Backlinkler

Mezarlığa dönmüş haber sitelerinden değil, gerçekten sitenize değer katacak DA değeri yüksek sitelerden link inşası yapıyoruz.

Anahtar Kelime Analizi

Sitenize değerli trafik getirebilecek, rakiplerinizin henüz keşfetmediği anahtar kelimeleri sizin için buluyoruz.

Rekabet Analizi

Rakiplerinizi inceleyip çalışmalarını analiz ediyoruz, rakiplerinizin mevcut durumuna göre sitenize özgü seo planınızı birlikte belirliyoruz.

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) İngilizce  bir terimdir ve Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Dünyanın en büyük, ülkemizin de en popüler arama motoru Google olduğu için ülkemizde sıklıkla Google Optimizasyonu yada Google’da web sitenizin sıralamasını yükseltme çalışmaları olarak da bilinir. SEO, bir web sitesine gelen ziyaretçi sayısını ve ziyaretçi kalitesini artırma çalışmasıdır.

Son araştırmalar Google üzerinde yapılan kullanıcı aramalarının %95’ini aranılan anahtar kelimede ilk sayfada yer alan sayfaların aldığını göstermektedir. Her geçen gün ikinci ve sonraki sayfalardaki sonuçların tıklama ortalaması (TO) düşmektedir. Bu aynı zamanda rekabetin de artmasına sebep olmakla beraber, bir siteye yapılan SEO çalışmasının önemi her geçen gün artmaktadır çünkü ilk sayfada sadece 10 adet organik arama sonucu görüntülenmektedir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nasıl Çalışır?

Google taradığı ve web dizinine eklemeye uygun gördüğü sayfaları alaka düzeyine ve sayfanın otoritesine de bağlı olarak kullanıcıların yaptığı sorguya en alakalı ve değerli gördüğü sayfaları göstererek cevap verir. Google kullanıcılarına en iyi cevabı göstermek ister ve dizinine eklediği her bir sayfayı kendi algotirması ile derecelendirir.

Google arama sonuçlarını derecelendirmek için için 200’den fazla sinyal kullanıyor ve kriterlerini sürekli olarak düzenleyerek geliştiriyor. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), bilinen bu kriterlerden bazılarını etkileyerek sitenizin yada sayfanızın Google tarafından daha iyi derecelendirilmesini sağlıyor. Google algoritmaları çok akıllı olduğu için de SEO çalışmasını yapan SEO Uzmanı çok teknik ve yaratıcı çalışmalar yaparak Google tarafından cezalandırılmak yerine ödüllendirilmenizi sağlıyor.

SEO Uzmanı Ne Yapar?

SEO Uzmanı çalışma yaptığı sayfanın teknik olarak güçlü ve Google’ın beklentilerine uygun olduğundan emin olduktan sonra, çalışma yaptığı sayfanın içeriğiyle ilgili kullanıcıların internette yapması muhtemel arama sorgularını tespit eder ve web sitenize hedeflenen arama terimlerinden ilgili kullanıcıların erişmesini sağlar. Kısaca sitenize hedef kitleden daha çok kişinin erişmesini sağlar.

Google aslında kullanıcıları için en iyi içeriği en hızlı şekilde sunmak ister ve bunun için iyi ve kötü içeriği ayırmaya çalışır. Bunu yapmak için dünyanın en gelişmiş bilgisayar teknolojilerini ve en zeki mühendislerini kullanır. SEO Uzmanınız siteniz için Google sistemiyle mücadele eder, gerektiğinde şirinlik yapar, gerektiğinde sert yapar ama asla trip yapmaz çünkü güç en büyük otorite Google’ın kendisidir ve Google’da ilk sayfada olmak çok önemlidir.

Backlink Nedir? Ne İşe Yarar?

Google bir sayfanın popülaritesini ve otoritesini hesaplamak için köprü tabanlı bir algoritma (eskiden PageRank olarak bilinirdi) kullanır ve eskiye oranla Google algoritması çok daha karmaşık olsa da backlink hala sıralamada en temel Google sinyallerinden biridir. Bu sebeple SEO çalışması, bir sayfaya gelen bağlantıların (backlink) sayı ve kalitesini rakip sitelerinizden daha iyi hale getirme çalışmaları içermektedir. Bu işleme bağlantı kurma ya da backlink inşası da denilmektedir.

Web sitenize alakalı ve otoriter sitelerden gelen bağlantılar (backlink) Google’a kullanıcılarının yaptığı, sayfanızla alakalı sorgularda web sitenizi kullanıcılarına “bak bu tam senin aradığın şey” diyebilmesi için güven verir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nasıl Yapılır?

SEO genelde Site içi SEO ve Site dışı SEO olarak iki farklı biçimde yapılan teknik ve yaratıcı çalışmaları içerir. SEO çalışması uzmanlık gerektirir fakat isteyen herkes gerekli becerileri araştırarak ve deneyerek ve en sonunda gözlemleyerek kendisi de yapabilmektedir. En iyi sonucu en optimum sürede alabilmeniz için ise bir SEO ajansı, SEO uzmanı ya da SEO danışmanı kiralayabilirsiniz.

Site İçi SEO (OnPage SEO)

Site içi SEO, organik arama sonuçlarındaki görünürlüğü artırmak için sitenizde yapılacak çalışmaları ifade eder. Genelde site hızı çalışmaları, sitenizi ziyaret edecek kullanıcılar için erişilebilirliği, alaka düzeyini ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için site içeriğinizin optimize edilmesi işlemlerinin tamamıdır. Birkaç örnek verecek olursak;

  • Anahtar Kelime Araştırması: Potansiyel ziyaretçilerinizin yani hedef kitlenizin aradığı marka, ürün yada hizmeti bulmak için kullandığı kelimeleri ve bu kelimelerin potansiyellerini analiz etme işlemidir.
  • Bazı Teknik İşlemler: Sitenizin Google tarafından sorunsuz taranabilmesi ve Google dizinine başarılı bir şekilde eklendiğinden, doğru kitlenin/coğrafyanın hedeflendiğinden ve kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecek unsurların sitenizde olmadığından emin olma işlemidir.
  • Site içi SEO: Evimize misafir davet etmeden önce evimizi temizleyip toplama işleminin teknoloji versiyonudur. Sitenizi Google’ın beğenip değer vermesi için hız vb. site mimarinizi, site içi bağlantı yapısının kontrol edildiği ve düzenlendiği aşamadır.
  • Kullanıcı Deneyimi: Sayfa içeriğinizin rakiplerinizden daha iyi olması, kullanımının ve anlaşılırlığının kolay olması ve hızlı olması sonucunda sitenize gelen kullanıcılarınızın daha çok vakit geçirmesini sağlama işlemidir. Google bu konuya çok önem verir.

Site Dışı SEO (OffPage SEO)

Site dışı SEO, sitenizin organik görünürlüğünün artması için siteniz haricinde yapılan çalışmaların tamamını içerir. Google tarafından sitenizin daha alakalı, güvenilir ve ilgili konuda otoriter görünmesini sağlamak temel amaçtır. Bu çalışmada backlink inşası olarak yukarıda bahsettiğimiz çalışma odak noktasıdır. Sitenize saygın ve otoriter bağlantılar kazandırarak Google’a sitenizi tavsiye eden başka değerli siteler bulunur ve sitenize bağlantı verilir.

Google tarafından güvenilen,  popüler ve otoriter olan sitelerden edinilen bağlantılar, Google tarafından bilinmeyen, içerik yoksunu yada güvenilmeyen sitelerden gelen bağlantılardan çok daha etkili olmaktadır. Google artık backlink sayısından çok niteliğe önem vermektedir.

SEO HAKKINDA

Haber & Yazılar